•

Najstarsze zapiski o powstaniu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 25 pochodzą z roku 1910.

Założycielem szkoły był prawnik Wiktor Brześciański właściciel majątku w Jeżowej Woli. W 1910 roku wysłał on pismo do ówczesnych władz szkolnych z prośbą o pozwolenie otwarcia jednoklasowej szkoły początkowej. W odpowiedzi otrzymał pismo z Ministerstwa Narodowego Warszawskiego Okręgu Szkolnego, w którym wyrażono zgodę pod warunkiem wypełnienia prawnych wymagań szkolnej władzy. Wiktor Brześciański zgromadził odpowiednie dokumenty, z których można dowiedzieć się, że szkoła znajdowała się w majątku Brześciańskich i zajmowała trzy pokoje.

Pierwszą nauczycielką zatrudnioną w szkole była Antonina Gutkowska ur. 12.XI 1886 r. W 1912 roku zatrudniona została Maria Bodalska ur.20.III.1891,  prawdopodobnie jako stażystka.

Ksawera Brześciańska, żona Wiktora Brześciańskiego, uczyła potajemnie j.polskiego podczas zaborów. Książki były chowane przed władzami rosyjskimi, a strażnik wyznaczony przez władze otrzymywał łapówkę w wysokości 1 rubla.

Wiktor Brześciański był działaczem lokalnym, założył spółdzielnię rolniczą produkującą pustaki i dachówki, oraz ochotniczą straż pożarną, która przetrwała do lat 60-tych.  (w/g wspomnień p. Mariana Krakowiaka)

Następne odnalezione informacje o szkole znajdują się w Księdze Ocen i pochodzą z roku 1932/33. Szkoła w tym okresie podlegała Krakowskiemu Okręgowi Szkolnemu i nosiła imię Ksawery i Wiktora Brześciańskich.

W roku szkolnym 1932/33 wychowawcami byli: Helena Starzakówna, Czesława Starkowa i Roman Starka.

Z dokumentów szkolnych wynika, że kierownikiem szkoły od roku szkolnego  1936/37 był Władysław Jędras.

„Wł. Jędras był podporucznikiem rezerwy, w szkole uczył chłopców wojskowości. Tablica pamiątkowa poświęcona Władysławowi Jędrasowi została przeniesiona ze starego budynku do muzeum, a następnie do nowego budynku szkoły i umieszczona przy wejściu.” (M. Krakowiak)

Szkoła nosiła imię Brześciańskich do roku ok.1951- 1954, w późniejszych latach 50-tych w dokumentach szkoły to nazwisko nie figuruje, natomiast szkoła otrzymała numer 25. Dzisiejsza szkoła powstała z połączenia dwóch szkół podstawowych : nr 24 przy ulicy Odlewniczej 3 i nr 25 przy ul.Starokrakowskiej 121.

W 1974 roku szkoły zostały połączone i przeniesione do nowego budynku przy ulicy Starokrakowskiej 124/128 . Tutaj też szkoła znajduje się do dnia dzisiejszego.

W roku 1992 dyrektor Barbara Łukaszewicz zaczęła rozbudowę szkoły. Do skrzydła dobudowano część, w której znajduje się obecnie biblioteka, szatnia i sala gimnastyki korekcyjnej.

Nazwiska nauczycieli pracujących w szkole w latach:

1938/39                       Władysław Jędras – kierownik

Helena Jędras

Janina Mężykówna

Helena Zysowa

Materiały wykorzystane podczas opracowania  :

Hipoteka powiatowa Jeżowej Woli – Archiwum Radom

Księgi ocen