Dnia 12 listopada odbyła się uroczystość z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada pod tytułem „Barwy mojej Ojczyzny”. Uczniowie 4 klasy w artystycznej formie poetycko – wokalnej, przypomnieli losy naszej Ojczyzny od I rozbioru do Odzyskania Niepodległości. Patriotyczny nastrój zadumy odzwierciedlał się we wspólnym wykonywaniu pieśni patriotycznych: „I Brygada”, „Rota”, „Białe róże”, „Wojenko, wojenko”, „Warszawianka”, „Marsz, marsz Polonia”. Nad oprawą artystyczno – historyczną czuwały: p. Katarzyna Kłos- Bochniak oraz p. Anna Kulik Chała.
Rekrutacja
„Barwy mojej Ojczyzny”
ZDROWY ŚWIAT SAŁATEK
Jesień to czas zbiorów owoców i warzyw. Pierwszaki z obu klas pracowicie spędziły dzień 10 listopada na przygotowaniu z nich pysznych, różnorodnych sałatek i surówek. Na degustację zaprosiły koleżanki i kolegów z zerówki oraz świetlicy. Potem był czas na wspólny warzywno - owocowy spektakl pt. „Na straganie” przygotowany przez p. Barbarę Szucką-Kicior, p. Grażynę Kiragę i p. Agnieszkę Kardaś. Wszystkim bardzo podobało się w zdrowym, sałatkowym świecie.
Z wizytą u ,,czworonożnych przyjaciół”
Dnia 05.11.2015r członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody pod kierunkiem p. Agnieszki Figarskiej-Siwiec gościli w Schronisku Zwierząt Bezdomnych w Radomiu. Celem naszej wizyty było przekazanie zebranej suchej karmy i koców czworonogom. Poznaliśmy warunki bytowe ,,Burka i Mruczka’’. Mamy otwarte serca dla stworzeń przebywających w schronisku, w przyszłości planujemy kontynuować współpracę i organizować kolejne akcje zbiórki żywności.
Pieskom i kotkom ze schroniska życie umilamy i je dokarmiamy.
Konkurs ,, Nie śmiecimy, lecz tworzymy!” – zakończony.
Celem konkursu było rozwijanie świadomości ekologicznej oraz wrażliwości na problemy środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu.
Uczniowie klas IV-VI własnoręcznie przygotowali zabawki z różnych surowców wtórnych nadając im drugie życie. Wybór najlepszych z nich okazał się nie lada wyzwaniem, ponieważ prace były pomysłowe i oryginalne. Po wnikliwej dyskusji i analizie Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Maciej Krzosek, klasa IVA
II miejsce – Dawid Wilk, klasa VIB
III miejsce – Igor Gawlik, klasa IVA
Wyróżnienie – Paulina Figura, klasa VIA
Od organizatorów – p. A. Figarskiej-Siwiec i p. E. Kłak laureaci otrzymali nagrody i upominki. Gratulujmy nagrodzonym i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
„Dziady ekologiczne”
Dnia 05.11.2015r członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody pod kierunkiem p. Agnieszki Figarskiej –Siwiec i p. Elżbiety Kłak zaprezentowali społeczności szkolnej inscenizację pod hasłem ,,Dziady ekologiczne – czyli rzecz o recyklingu’’, która uświadomiła, że segregowanie odpadów to świetna zabawa jeśli znamy obowiązujące w niej zasady. Uczestnicy odkryli, że wszystko co jest wyrzucane musi być segregowane. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem p. Agnieszki Figarskiej – Siwiec i p .Marii Kwiecień, który wykonał piosenki o tematyce ekologicznej: „Ekoskrzat”, „Posprzątajmy świat”.
PIERWSZAKI W ECHU DNIA - Zdrowo i bezpiecznie do szkoły
W dniu 4 listopada 2015r. Pierwszaki z klas I a i I b wraz z wychowawczyniami Agnieszką Kardaś i Grażyną Kiragą uczestniczyły w spotkaniu połączonym z edukacją „Zdrowo i bezpiecznie do szkoły” zorganizowanym przez redakcję Echa Dnia. Odbywało się ono w auli Zespołu Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu. Dzieci uczestniczyły w konkursach, prezentacjach. Każdy otrzymał mnóstwo upominków: bajki, długopisy, kubki, zestaw produktów od Zakładu Mleczarskiego Figand, a także soczki od Smaczek z Doliny Radomki. Były też upominki od redakcji Echa Dnia: odblaski, plany lekcji, zeszyty. Uczennica klasy I b - Martyna Fituch wygrała dla całej klasy skrzynię z niespodziankami. W czasie imprezy dzieci dowiedziały się jak działają służby mundurowe: Straż pożarna i Policja oraz jak bezpiecznie zachować się w trudnych sytuacjach. Na koniec wszyscy stanęli do grupowego zdjęcia.
DZIEŃ NOSZENIA SPÓDNIC
W dniu 30 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Noszenia Spódnic. Z tej okazji na długiej przerwie
odbył się pokaz mody spódnicowej oraz konkurs na „Najoryginalniejszą spódnicę”. Wszystkie kreacje bardzo podobały się uczniom i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Konkurs wygrał uczeń klasy 6A – Jan Włodarczyk. Imprezę przygotowały: p. Maria Kwiecień i p. Anna Kulik- Chała.
MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
2 listopada 2015r. dzieci z klasy IIa i IIIa pod opieką Edyty Kszczotek i Agnieszka Magiery odwiedziły cmentarz rzymsko – katolicki przy ul. Limanowskiego. Na terenie nekropolii dzieci zapaliły znicze na: grobach legionistów polskich, polu grobowym polskich żołnierzy poległych w latach 1919 – 1920, grobach żołnierzy 72 pułku piechoty poległych w 1939 roku, pomniku poświęconym 30 Strażakom służby pomocniczej rozstrzelanym przez Niemców pod murem cmentarnym, pomniku więźniów politycznych okresu stalinowskiego i Sybirakom, pomniku Radomian pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, pomniku poświęconym oficerom i żołnierzom zamordowanym przez NKWD, nieznakowanej mogile Żołnierzy Wyklętych i na nagrobku Konstantego Mireckiego ofiarodawcy terenu cmentarza z figurą Anioła Ciszy. Była to dla dzieci ciekawa ścieżka edukacja - zapraszamy do naszej galerii...
PAMIĘTAMY...
Dzień Wszystkich Świętych to Święto Zmarłych, to również pamięć o tych, którzy odeszli, polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach... Zgodnie z tradycją naszej szkoły 29 października 2015r. dzieci z klas Oa, Ia, IIa, IIb i IIIa pod kierunkiem p. Anety Wrzesień wybrały się na wędrówkę do Kosowa na zbiorową mogiłę zamordowanych 419 Polaków w czasie II wojny światowej. Dzieci z klasy Ib były na cmentarzu rzymsko-katolickim przy ul. Limanowskiego. Wszystkie dzieci ozdobiły mogiły, groby kwiatami, zapaliły znicze i modliły w intencji zmarłych. Jest to wyraz pamięci i oddania czci i szacunku dla tych, którzy odeszli… Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
REWELACYJNY SUKCES MŁODYCH PRZYRODNIKÓW!
Uczniowie należący do Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody
zajęli III miejsce w konkursie na „Najlepiej pracujące Szkolne Koło LOP” w roku szkolnym 2014/2015. Ich całoroczne działania pod opieką p. Agnieszki Figarskiej-Siwiec i p. Elżbiety Kłak przyniosły wysoki wynik. Gratulujemy serdecznie młodym wielbicielom przyrody i życzymy dalszych sukcesów.
Szóstoklasiści z wizytą w Publicznym Gimnazjum nr 11
23 października uczniowie klas szóstych wzięli czynny udział w XII edycji aktywnej integracji zorganizowanej przez PG nr 11 w Radomiu. Gospodarze zadbali o ciepłe przyjęcie i urozmaicony program. Nasi uczniowie uczestniczyli w konkursach przedmiotowych oraz rozgrywkach sportowych. Towarzyszyły im nie lada emocje! Z ogromnym zaangażowaniem, dbając o zasady fair play, rozgrywali mecze piłki siatkowej. Najwyższą lokatę zdobyli uczniowie uczestniczący w konkursie ekologicznym W trosce o środowisko. II miejsce ze stratą zaledwie 1 punktu wywalczyły: Nina Baranowska, Wiktoria Buczma i Magdalena Habda. Serdecznie gratulujemy wielbicielkom ekologii! Życzymy dalszych sukcesów!
PASOWANIE NA UCZNIA
21.10.2015 r. to wielkie święto dla pierwszaków klasy a i b z naszej szkoły - dzień pasowania na ucznia. Dzieci przez kilka tygodni przygotowywały się do niego pod kierunkiem wychowawczyń: pani Agnieszki Kardaś i Grażyny Kiragi. Najpierw maluchy zaprezentowały program artystyczny, w którym pokazały swoje umiejętności muzyczne i recytatorskie. Potem złożyły uroczyste przyrzeczenie pierwszoklasisty i w ten sposób zostały przyjęte do społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Następnie otrzymały legitymacje i upominki. Po dokonaniu aktu pasowania na ucznia przez panią dyrektor Beatę Jóźwicką wszystkie dzieci udały się na słodki poczęstunek. Uroczystość upłynęła w miłej atmosferze.
Życzymy pierwszakom dużo sukcesów w nauce!
Ścieżka dydaktyczna w Marculach
Członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody pod kierunkiem p. Agnieszki Figarskiej- Siwiec i p Elżbiety Kłak po raz kolejny odkrywali urodę Centrum Edukacji Przyrodniczej im. Ks. bpa Jana Chrapka w Marculach. Sporą atrakcją wycieczki była możliwość nauki rozróżniania rodzimych gatunków drzew liściastych i iglastych oraz obserwacja życia rybek w zbiorniku wodnym. Arboretum to miejsce gdzie w przystępny sposób każdy uczeń przyswoił wiedzę przyrodniczą z wykorzystaniem nowoczesnych metod. Wizyta w tym miejscu to świetny wstęp do lepszego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości przyrodniczej na czele z najstarszym dębem Marcelem. Polecamy wszystkim uczniom odwiedzenie tego miejsca.
Nasza uczennica w czołówce
Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny ,,Barwy jesieni’’ organizowany przez Dom Kultury Borki w Radomiu. Małgorzata Buchowicz odniosła znaczący sukces zdobywając wyróżnienie pod kierunkiem p. Agnieszki Figarskiej – Siwiec.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Wszystkiego kolorowego z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Wyjątkowy dzień rozpoczął energetyczny występ chóru szkolnego pod kierunkiem p Marii Kwiecień i p. Agnieszki Figarskiej Siwiec, natomiast Koło Teatralne klasy VA pod kierunkiem p. Małgorzaty Boruty, przygotowało istnie zaskakującą niespodziankę – wysłano nauczycieli na wycieczki w celu odpoczynku, i to jakie! Majorka, Kuba, USA, to tylko niektóre miejsca na ukojenie nerwów – jak np. Ciechocinek. Obsługę techniczną zapewniły p. Anna Łopot i p. Katarzyna Jankowska, a kreatywną dekorację stworzyła p. Dorota Płusa, za co dostała bardzo atrakcyjną wycieczkę.
A tak na serio - to w iście kabaretowym stylu zaoferowali uczniowie nauczycielom bilety z Biura Podróży w gorące, atrakcyjne miejsca. Panowie przeszli samych siebie zamieniając się w obserwowane na co dzień Panie.
Wszystko z humorem, werwą, ale też sercem i szacunkiem. Wyszło - jak zwykle świetnie!
Uśmiechu nie tylko dzisiaj, ale na cały rok – Nauczycielom i wszystkim Pracownikom szkoły życzą Uczniowie PSP nr 25 w Radomiu.
Zapraszamy do galerii zdjęć
„Książki naszych marzeń”
Klasa VA reprezentuje nasza szkołę w Ogólnopolskim Konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Książki naszych marzeń” . Uczniowie mieli 60 sekund do zaprezentowania się w filmiku, którego hasłem przewodnim jest „Chcemy czytać”. Pod kierunkiem p. Małgorzaty Boruty i p. Marii Kwiecień przygotowali krótką scenkę ukazującą chęć, ciekawość i zapał do czytania wciąż nowych i różnych książek. Zapraszamy do oglądania na stronie https://www.youtube.com/watch?v=fD7Kbw1J2N0. i trzymamy kciuki.
DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE
W Kościele rzymskokatolickim ustanowiono Dzień Papieski, czyli dzień wdzięczności i jedności duchowej z Ojcem Świętym. W tym roku to już XV Dzień Papieski obchodzony 11 października pod hasłem Jan Paweł II – Patron rodziny. Nasi uczniowie z klasy IIIa pod kierunkiem p. Anety Wrzesień i p. Agnieszki Magiery przygotowali z tej okazji montaż słowno- muzyczny z prezentacją multimedialną poświęcony wspomnieniu tego niezwykłego Papieża. Przypomnieliśmy sobie lata młodzieńcze Karola, jego najbliższą rodzinę i jej wpływ na jego dalsze życie, wysłuchaliśmy pięknej recytacji wierszy jego autorstwa i jego nauk dotyczących wartości życia, rodziny, miłości. Pod koniec spotkania odczytane zostały niektóre modlitwy ułożone przez uczniów do świętego Jana Pawła II z prośbą o wstawiennictwo za rodziny. Ten wzruszający występ ubogaciły pieśni, w śpiew których włączyli się także widzowie. Serdecznie dziękujemy naszemu księdzu proboszczowi Mirosławowi Kszczotowi i licznie przybyłym rodzicom, którzy przybyli na to spotkanie, by razem z nami przeżyć Dzień papieski w szkole.
Europejski Tydzień Kodowania
Europejski Tydzień Kodowania
Kodowanie to pierwszy krok w podróży do wiedzy o tym, czym jest prawdziwa informatyka, jak działa nowoczesna technologia i jak tworzyć w niej nowe aplikacje.
Taką możliwość zasmakowania prawdziwej informatyki będą mieli nasi uczniowie z klas 4 – 6 uczestnicząc w Europejskim Tygodniu Kodowania trwającym od 10 do 18 października.To wielkie święto związane z programowaniem obchodzone w całej Europie. Mistrzowie Kodowania są głównym partnerem polskich obchodów tego wydarzenia.
Uczniowie w dniach od 12 do 16 października podczas zajęć pozalekcyjnych w naszej szkole zapoznają się z podstawami programowania w języku Scratch. Zajęcia poprowadzi p. K. Jankowska
Więcej informacji na stronie programu: http://events.codeweek.eu
III Edycja programu Mistrzowie Kodowania
Miło nam poinformować, że nasza szkoła zakwalifikowała się
do III edycji ogólnopolskiego programu
„MISTRZOWIE KODOWANIA”
Program ma na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach podstawowych. Uczestniczące w programie dzieci z klas 4–6 będą uczyły sięprogramować w języku Scratch.
Nauczycielem prowadzącym zajęcia dla klas IV – VI jest p. Katarzyna Jankowska.
Wszystkim uczestnikom programu życzymy wielu sukcesów w programowaniu.
POWITANIE JESIENI I DZIEŃ CHŁOPAKA W KRÓLEWSKICH ŹRÓDŁACH
Dnia 1.10.2015r. podziwialiśmy piękno przyrody na początku jesieni i świętowaliśmy Dzień Chłopaka w Królewskich Źródłach w towarzystwie dzieci z klasy IIa z p. Edytą Kszczotek, IIb z p. Małgorzatą Wójcik, IIIa z p. Agnieszka Magierą i rodziców. Była piękna pogoda, świetna zabawa i smaczna kiełbaska.