INFORMACJE OGÓLNE
Dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków GRUPY OA otoczone są serdeczną opieką wychowawczyni pani Barbary Szuckiej-Kicior
Organizacja procesu wychowawczo - dydaktycznego opiera się na realizacji założeń "Podstawy programowej" zatwierdzonej przez MEN. Realizacja podstawy wspierana jest wybranym przez Radę Pedagogiczną programem wychowania:
Supersmyki B+. Autorzy: Praca zbiorowa wydawnictwo MAC Edukacja
Dzieci z oddziału przedszkolnego przed zajęciami lub po zajęciach mogą korzystać:- ze świetlicy szkolnej,
- obiadów,
- terapii pedagogicznej, psychologicznej,
- zajęć z logopedą.
Pomagamy dziecku:
- poczuć się bezpiecznie w grupie rówieśniczej i w szkole,
- organizujemy zabawy i gry integrujące,
- w radzeniu sobie w nowych sytuacjach,
- w kształtowaniu odporności emocjonalnej,
- odróżniać to co jest dobre, a co złe,
- rozwijać postawy asertywne,
- rozwijać własną samodzielność, dbać o zdrowie i sprawność ruchową poprzez gry i zabawy ruchowe (spotkania z pielęgniarką szkolną, gry i zabawy na świeżym powietrzu)
- poznawać sztukę (wyjścia do muzeum, kina, wyjazdy do teatru, udział w koncertach umuzykalniających w wykonaniu Filharmonii Radomskiej),
- uczymy się przez zabawę rozwijać zdolności plastyczne, intelektualne.
ZABAWY I ĆWICZENIA ROZWIJAJĄCE SŁUCH FONEMATYCZNY
Zachęcam gorąco do różnego rodzaju zabaw i ćwiczeń, które przygotują dziecko do nauki czytania i pisania. Są to ćwiczenia polegające na analizie i syntezie wyrazów. Na początek krótkie przypomnienie
SŁUCH FONEMATYCZNY- umiejętność rozróżniania fonemów ( dźwięków mowy ludzkiej). Oznacza to, że dziecko może wyodrębnić z potoku mowy- wyrazy, w wyrazach- sylaby, w sylabach- głoski, a także uchwycić kolejność głosek w wyrazie. Właściwie wykształcony słuch fonematyczny umożliwia prawidłową wymowę, wychwytywanie różnic między słowami podobnie brzmiącymi, ale mającymi inne znaczenie, a w końcu dokonywanie analizy i syntezy słuchowej wyrazów, co stanowi podstawę w nauce czytania i pisania. Zaburzenia słuchu fonematycznego często powodują trudności w czytaniu (uporczywe literowanie) i pisaniu ze słuchu.
GŁOSKA - to najmniejszy dźwięk mowy ludzkiej, który można wyodrębnić słuchem.
LITERA- to graficzny (pisany) znak głoski. W zapamiętaniu różnicy między głoską, a literą pomóc może dzieciom rymowanka:
„Literę widzę oraz piszę.
Głoskę wymawiam oraz słyszę, Czyli innymi słowy: Głoski to dźwięki mowy”
Przykłady zabaw i ćwiczeń:
-
rozpoznawanie dźwięków wydawanych przez różne instrumenty i przedmioty ( gniecenie gazety, przelewanie wody, przesypywanie kaszy, stukanie klockami itp.), rozpoznawanie głosów zwierząt i sprzętu gospodarstwa domowego.
-
odtwarzanie przez dzieci słyszanego rytmu przy pomocy wyklaskiwania, wytupywania, wystukiwania.
-
rozpoznawanie melodii piosenek po zaśpiewanym fragmencie
-
wyróżnianie wyrazów w zdaniu, przeliczanie ile jest wyrazów w zdaniu (tyle podskoków, ile słyszymy wyrazów w zdaniu itp.)
-
wyróżnianie sylab w wyrazie, najlepiej za pomocą klaskania (jedna sylaba- jedno klaśnięcie), przeliczanie sylab w wyrazie i np. tyle podskoków, przysiadów ile jest sylab.
-
zabawa w kończenie wyrazów- podajemy dziecku pierwszą sylabę np. ko- a dziecko dodaje- ło ( powstaje: koło)
-
łańcuch sylabowy: dziecko wypowiada dwusylabowy wyraz, dzieli go na sylaby, druga sylaba staje się początkiem nowego wyrazu, np. wa-ta, ta-ma, ma-ja, ja-ma)
-
wyróżnianie głosek w wyrazach- najpierw na początku wyrazu, potem na końcu wyrazu i w środku wyrazu. Można użyć do tej zabawy obrazków, spośród których dziecko wyszuka obrazki zaczynające się na daną głoskę
-
wymyślanie rymujących się wyrazów , a także szukanie obrazków, których nazwy się rymują, np. grzyby-ryby, kotek-płotek itp.
-
układanie kilku wyrazów w kolejności od najkrótszego do najdłuższego (a, po, las, okno, lalka, komputer) i odwrotnie
-
rysowanie przedmiotów zaczynających się daną głoską(kończących się lub mających w środku daną głoskę)
-
słuchanie wierszy, w których występuje jak najwięcej dźwięków do naśladowania. Można wykorzystać następujące utwory: „ Lokomotywa”, „ Ptasie radio”, „Kotek”. Zabawy dźwiękonaśladowcze.
-
dobieranie w pary wyrazów, które różnią się tylko jedną głoską(koza-kosa, mama-dama, tata-data, pije-bije, Ala-Ola).
-
podkreślanie czerwoną kredką wyrazów, które „ syczą”, a niebieską, tych które „ szumią” (sok, , puszka, szachy, postój, proszek, ser) lub rozdzielanie obrazków przedstawiających nazwy przedmiotów, które „syczą” na jedną stronę, które „ szumią” na drugą stronę lub gdy dorosły wymawia wyraz szumiący to dziecko, np. podskakuje, a jak wymawia wyraz syczący to dziecko klaszcze itp. Można zastosować różne modyfikacje tej zabawy.
-
wymyślanie ciągu wyrazów na daną głoskę, np. wszyscy wymyślają wyrazy na głoskę „k”
-
wyszukiwanie wyrazu, który zaczyna się na ostatnią
-
głoskę poprzedniego wyrazu ( mąka- Adam- most- tygrys- samochód- dom- motocykl- lalka- akwarium- motyl- lego, ogórek, ..........)
-
podczas tego rodzaju zabaw bardzo ważne jest aby wymawiać głoski w izolacji, czyli mówimy głoski krótko „r”, nie „ ry”„s” a nie „sy” „m”, a nie „my” itd.
Życzę przyjemnej zabawy z dziećmi.
Barbara Szucka-Kicior
nauczycielka oddziału przedszkolnego
Bibliografia:
E. Chmielewska „ Zabawy logopedyczne i nie tylko” MAC 1996r.
materiały z sieci Internet .