W dniach 12.11.2018-18.11.2018. uczniowie klasy VIa i VIIa przebywali na Zielonej Szkole – w pięknym zakątku Polski - „Rymanowie-Zdroju”. Pierwszym przystankiem naszej wyprawy była Trzcinica gdzie znajduje się skansen archeologiczny - Karpacka Troja. Podczas pobytu w muzeum poznaliśmy przeszłość ludzi zamieszkujących tereny w okresie wczesnego średniowiecza. Obejrzeliśmy film który przedstawiał historię powstania osady i prowadzonych w tym miejscu prac archeologicznych. W Karpackiej Troi uczestniczyliśmy w warsztatach garncarskich i łuczniczych. Zawody na najcelniejszy strzał wzbudziły wiele emocji. Lepienie z gliny było również świetną zabawą. Później wspięliśmy się na wzgórze gdzie zrekonstruowano wały obronne. Ostatnim miejscem była platforma widokowa z której podziwialiśmy walory krajobrazowe regionu. To była wyjątkowa lekcja historii i sztuki. Następnego dnia odkrywaliśmy magię tworzenia szkła w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. W tym niezwykłym muzeum mogliśmy dotykać, obserwować jak powstają ozdoby oraz odkrywać tajniki obróbki szkła, zdobienia, grawerowania oraz produkcji witraży i szklanych figurek. Zwiedziliśmy również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie poznaliśmy zasady działania światłowodu i zobaczyliśmy rozgwieżdżone niebo. Odbyliśmy także pieszą wędrówkę do huty szkła „Sabina w Rymanowie. Zwiedzanie tego zakładu podczas trwania produkcji było niezwykle interesujące. Mistrz w swoim fachu stojąc przy rozgrzanym piecu demonstrował powstawanie szklanych ozdób. Odkryliśmy tajniki tego nie łatwego rzemiosła. Gotowe wyroby szklane podziwialiśmy w galerii –„było na co popatrzeć”. Jesienny wiatr zaprosił nas do aktywnego wypoczynku. Spacerując alejkami parkowymi po uzdrowisku delektowaliśmy się wodami mineralnymi: Tytus, Klaudia, Celestyna. Dopełnieniem naszego aktywnego wypoczynku po całym dniu wrażeń był udział w grach , zabawach, konkursach i dyskotekach. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy za prezentowanie swoich wspaniałych talentów. Pobyt na Zielonej Szkole z pewnością na długo pozostanie w sercach i pamięci uczniów. Organizatorzy wycieczki: p. Dorota Płusa, p. Agnieszka Figarska- Siwiec dziękują pani Urszuli Matrackiej za współpracę, wsparcie i opiekę nad uczniami podczas pobytu na Zielonej Szkole.
Aktualności
PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY WALCZYLI ZA NASZĄ WOLNOŚĆ!
Dnia 9 listopada 2018r. w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy 2a z p. Małgorzatą Wójcik i 3a z p. Agnieszką Magierą oraz mamą Zuzi - p. Anną Gołębiowską wybrali się na cmentarz przy ulicy Limanowskiego, aby oddać hołd tym, którzy walczyli za naszą wolność w obronie Ojczyzny. Mali patrioci zapalili znicze i modlili się: przy grobach Legionistów 1914 - 1918, Żołnierzy poległych w latach 1919 - 1920, Żołnierzy 72 pułku piechoty poległych w 1939r., mogiły Żołnierzy walczących do końca 1939r., Pomniku poświęconym 30 strażakom rozstrzelanych w 1944r., Pomniku Pamięci Radomian pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, Pomnik Pamięci Oficerów i Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej zamordowanych przez NKWD w obozach w latach 1939 - 1945... "GROBY WOJENNE BEZ WZGLĘDU NA NARODOWOŚĆ I WYZNANIE OSÓB W NICH POCHOWANYCH ORAZ FORMACJI, DO KTÓRYCH OSOBY TE NALEŻAŁY MAJĄ BYĆ PIELĘGNOWANE I OTOCZANE NALEŻNYM TYM MIEJSCOM SZACUNKIEM I POWAGĄ"
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWEGO ŻYWIENIA
8 listopada 2018r. przypada Światowy Dzień Zdrowego Żywienia. Tego dnia odbyła się VIII edycja obchodów "ŚNIADANIE DAJE MOC". Dzieci z klas 0 - 3 wspólnie z wychowawczyniami wzięły udział w tym wyjątkowym wydarzeniu w naszej szkole i zorganizowały wspólne śniadanie.
ŻYJMY ZDROWO
W październiku odbyły się w oddziale przedszkolnym pierwsze warsztaty w ramach programu "Żyjmy zdrowo" pod kierunkiem wychowawczyni p. Grażyny Kiragi. Dzieci poznawały zdrowe walory owoców. Najpierw starały się poznać dotykiem, węchem i smakiem, a potem wykonywały ilustracje ulubionych owoców. Następnie samodzielnie przygotowywały owocowe szaszłyki, które ze smakiem spałaszowały. Było smacznie, wesoło, zdrowo i owocowo!
POCZTÓWKA - MOJA OJCZYZNA
Z przyjemnością informuję, że konkurs plastyczny zorganizowanym z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości pt. POCZTÓWKA - MOJA OJCZYZNA został rozstrzygnięty.
Wyłonione zostały trzy najciekawsze wytwory plastyczne:
I miejsce Natalia Kaczor 5a
II miejsce Kinga Kołodziejczyk 6a
III miejsce Wiktoria Pońska 5a
Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie plastycznym.
Laureatom życzę powodzenia w dalszym rozwijaniu swoich pasji.
Opiekun plastyczny Jolanta Markwat
"O niepodległość i granice"
W sobotę - 3 listopada 2018 r. uczniowie klasy 8 a wraz z wychowawczynią p. M. Borutą, p. E. Kszczotek oraz p. E.Sroką, wzięli udział w pikniku historycznym "O niepodległość i granice". Obejrzeliśmy ekspozycje pojazdów wojskowych z lat 1918-1919 oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. Wielkie wrażenie zrobili żołnierze, którzy na plac Corazziego, wjechali konno, w pełnym umundurowaniu.
Miło było nam spotkać i przywitać się z Prezydentem Radomia - Radosławem Witkowskim - gospodarzem uroczystości. Natomiast lekiem na pochmurną aurę okazała się, doskonale rozgrzewająca - wojskowa grochówka. Obdarowani flagami, wróciliśmy z tarczą do szkoły.
Kolejne sukcesy zapaśników
Dominik Wilk i Hubert Kot odnieśli ponowinie suksecy w zapasach w Międzynarodowym memoriale im. Władysława Bajorka w Krakowie. Dominik zajał I miejsce i złoty medal w kategorii wiekowej Młodzików a Hubert II miejsce i srebro w kategorii wiekowej Dzieci.
GRATULUJEMY!!!!
Więcej informacji http://www.cozadzien.pl/sport/olimpijczyk-zdobyl-18-medali-w-krakowie/51395
Sukces Dominika Wilka z kl. 8a
W sobotę 3 listopada 2018r w Krakowie Dominik wywalczył srebrny medal w Mistrzostwach Polski Młodzików w zapasach w stylu klasycznym. Wymagało to wiele pracy, dyscypliny i trudu na treningach. Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych wygranych!!!
POZNAJEMY DZIEDZICTWO MAZOWSZA
30 października 2018 r. klasa VIIa udała się na wyprawę w nieodległą przeszłość niespełna sto lat wstecz – „Szlakiem Bitwy Warszawskiej”. W Modlinie podziwialiśmy największą i najlepiej zachowaną fortyfikację w kraju . Nie ma takiej drugiej twierdzy w Polsce . Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Kampanii Wrześniowej , gdzie na własnej skórze można było odczuć namiastkę grozy nalotu niemieckich bombowców . Następnie w Radzyminie – mieście „ Cudu nad Wisłą” podziwialiśmy czołgi i samoloty . Odwiedziliśmy także Centrum Informacji Turystyczno – Historycznej w Ossowie gdzie uczniowie obejrzeli 40 minutowy film „ Zwycięstwo 1920” składający się z osobistości świata i członków rodziny Ignacego Skorupki. Po projekcji filmu udaliśmy się na cmentarz poległych w boju pod Ossowem. Duże wrażenie zrobiła na nas Dolina Smoleńska oraz Polana Dębów Pamięci . Wizytę zakończyliśmy w Sulejówku , gdzie obok powstającego Muzeum Józefa Piłsudskiego , zobaczyliśmy pomnik Marszałka z ukochaną klaczą „ Kasztanką”oraz Kopiec Współtwórców Niepodległej . Mamy nadzieję ,że ten czas zapisze się pięknym wspomnieniem w pamięci uczestników . W sposób ciekawy utrwaliliśmy wydarzenia z czasów II wojny światowej i nie tylko. Opiekun wycieczki p. Agnieszka Figarska –Siwiec dziękuje serdecznie sponsorowi wycieczki PTTK- oddział Łucznik Radom oraz p Agnieszce Osińskiej za wspólnie spędzony czas.
Akcja wolontariatu w M1
Nasze wspaniałe wolontariuszki – Ania, Julia i Natalia z kl.VIII, Lena – kl.VII i Kasia z kl.V w sobotę 27 października aktywnie włączyły się w akcję charytatywną na rzecz Schroniska dla zwierząt w Radomiu. Pod opieką „Arki” i p. Anety Wrzesień zachęciły wiele osób będących na zakupach w M1do ofiarowania karmy lub datków pieniężnych podopiecznym schroniska. Gratulujemy dziewczętom udanej akcji!
Warto również wspomnieć, że nasi wolontariusze w sobotę 29 września wzięli udział w III Biegu Wolontariusza i w ten sposób uczcili 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Biegacze spotkali się na Bulwarach nad Mleczną. Wystartowali o godz. 11.11 i pokonali symboliczny dystans 1918 metrów. Każdy otrzymał złoty medal!
„ŚWIĘTO DRZEWA”
10 października 2018 r w naszej szkole panował prawdziwy leśny klimat. Z okazji Święta Drzewa członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody przygotowali wystawę plakatów ze szkolnego konkursu plastycznego: "Drzewo – mój zielony przyjaciel" Uczniowie poprzez zastosowanie różnych technik twórczych przedstawili piękno naszych polskich drzew. Głównymi odbiorcami wystawy byli uczniowie, rodzice ,babcie, dziadkowie oraz nauczyciele. Tego typu działania są doskonałą formą do kształtowania właściwych postaw wobec otaczającej nas przyrody. Wystawa uświadomiła zwiedzającym jak ważną rolę spełnia drzewo . Jest wspaniałą fabryką , cudownym laboratorium, doskonałym filtrem powietrza oraz producentem życiodajnego tlenu. Opiekunowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody p. Agnieszka Figarska- Siwiec i p. Elżbieta Kłak serdecznie wszystkim dziękują za obejrzenie wystawy.
ZA NAMI WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
W dniu 18. 10. 2018r uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w debacie samorządowej ,która przybliżyła sylwetki kandydatów i ich programy wyborcze . Uczniowie na ten dzień czekali z niecierpliwością. Każdy startujący w wyborach kandydat przedstawił swoje obietnice w postaci prezentacji multimedialnej. Występy kandydatów cała społeczność szkolna nagrodziła gromkimi brawami. Tego samego dnia o godz. 11.30 . nastąpiło otwarcie lokalu wyborczego w sali gimnastycznej. Do głosowania przystąpili uczniowie klas II-VIII .
Wyniki głosowania były następujące:
Przewodnicząca- Małgorzata Kiełbasa- klasa VIIIa
z-ca przewodniczącej- Kamil Duralak- klasa IVa
Sekretarz- Jagoda Krzemińska- klasa IVb
Opiekunowie Samorządu Szkolnego p. Agnieszka Figarska- Siwiec , p. Elżbieta Kłak z nowo wybranymi przedstawicielami udali się do p. dyrektor , która serdecznie im podziękowała życząc owocnej pracy w roku szkolnym 2018/2019.
Gorące podziękowania wszystkim kandydatom składają również opiekunowie Samorządu Szkolnego , dziękując za odwagę i kreatywność.
„Drzewo – mój zielony przyjaciel”
Pod tym tytułem Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody zorganizowało konkurs plastyczny dla uczniów klas 0-VIII. Na konkurs wpłynęło 66 prac , które zdaniem jury były oryginalne i wyjątkowe. Uczniowie w sposób atrakcyjny i twórczy przedstawili swojego zielonego przyjaciela. Nagrodzonymi w I kategorii wiekowej (O-III) zostali:
Zofia Socha- I miejsce
Kamil Barwiołek- II miejsce
Oliwia Wiśniewska- III miejsce
Laureatami w II kategorii wiekowej (IV-VIII) zostali:
Filip Sułecki- I miejsce
Nikodem Szałas – II miejsce
Julia Zawadzka – III miejsce
Wyróżnienia otrzymali:
Adam Bałękowski
Aleksandra Kiraga
Oliwia Lament
Jagoda Krzemińska
Dyrektor szkoły p. Beata Jóźwicka wręczając nagrody pogratulowała zwycięzcom .Opiekunowie Szkolnego Kola Ligi Ochrony Przyrody p. Agnieszka Figarska-Siwiec i p. Elżbieta Kłak serdecznie dziękują uczniom za zdobyte laury ,które będą motywacją do udziału w kolejnych edycjach . Jest to również duży powód do radości i dowód na to, że konkurs rozpoczęty i rozpropagowany rok temu ma sens w kształtowaniu postaw proekologicznych .
PASOWANIE NA UCZNIA
"Ślubuję być dobrm Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy, szkoły, uczyć sie w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosne, starać sie być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom". Taką przysięgę składali uczniowie klasy 1a - wychowankowie p. Agnieszki Kardaś - w dniu 23 października 2018r. Uroczystość Pasowania na Ucznia poprzedziło przedstawienie w ich wykonaniu zatytułowane "Wspomnienia". Przeglądając zdjęcia z albumu rodzinnego, mogliśmy obejrzeć ślub i wesele rodziców naszych bohaterów, ich pierwsze raczkowanie, okoliczności zapoznania babci i dziadka, a także wysłuchanie ulubionej bajki na dobranoc "Kopciuszek" zruszona publiczność nagrodziła gromkimi brawami nowych uczniów naszej szkoły. Wychowawca wraz z dziećmi składa serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom zaangażowanym w zorganizowanie tej pięknej uroczystości.
POWITANIE JESIENI W MUZEUM...
Dzieci z klasy IIa pod opieką wychowawczyni p. Małgorzaty Wójcik oraz dzieci z klasy IIIa z p. Agnieszką Magierą powitały nową porę roku... jesień. Miło spędziły czas na wspólnej zabawie na nowym placu zabaw w Muzeum Wsi Radomskiej... A potem ognisko i słodkie niespodzianki. Piękna pogoda, świetny nastrój i uśmiechnięte buzie dzieci świadczą, że było wspaniale! Dziękujemy naszym mamom za zorganizowanie poczęstunku!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
15 września obchodzimy na całym świecie MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Motywem przewodnim jest kropka. Dzieci z oddziału przedszkolnego równiez bawiły się w kropkowym świecie. Najpierw tworzyły obrazy z plastikowych kół na dywanie, potem pokonywały kołowy tor przeszkód, a następnie przystąpiły do tworzenia wesołych obrazów, na których królowały kolorowe kropki. Dzieci odkrywały w ten sposób swoje talenty, poznały swoje mocne strony, rozwijały wyobraźnię. Swoje kropkowe dzieła sztuki zaprezentowały rodzicom. To była wesoła zabawa.
Dzień Edukacji Narodowej
12 października odbyła się u nas w szkole Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasa ósma A wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Borutą, przygotowała przemówienie, życzenia i występ artystyczny. Uczniowie przedstawili pedagogom fragment „Balladyny” Juliusza Słowackiego, ale z ich „lekką nutką wyobraźni”. Było wesoło i kolorowo.
Pani Katarzyna Jankowska zadbała o muzykę, która nadała całości charakteru i smaku. Ósmoklasiści wcieli się w role bohaterów dramatu, ukazując ich wyróżniające się cechy. Świetnie nadali ton wartkiej akcji i zmienili oczywiście zakończenie, ukazując nam klasykę ,zupełnie w innym świetle.
Pani Jolanta Markwat dopełniła scenę subtelną dekoracją, pełną kolorowych liści i kwiatów, i właśnie na ich tle Pani Dyrektor wręczyła wyróżnionym nauczycielom i pracownikom szkoły - nagrody. Na koniec przy dźwiękach piosenki, zadedykowanej wszystkim pedagogom i pracownikom – „Słodkiego miłego życia…”, zostały rozdane słodkie upominki.
Dziękujemy za ten dzień…
UROCZYSTE OTWARCIE BOISKA WIELOFUNKCYJNEGO I SIŁOWNI NA POWIETRZU
19 września, w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie nowego kompleksu sportowego, czyli wielofunkcyjnego boiska i siłowni na wolnym powietrzu. Swoją obecnością zaszczycili nas znakomici goście, a wstęgę przecinał wraz z panią Dyrektor, sam Prezydent Radomia - Radosław Witkowski, Radny Rady Miasta Zbigniew Neska oraz uczennica klasy 6a – Kinga Kołodziejczyk.
Kolorowe drużyny klas, odtańczyły taniec - BELGIJKĘ, w którym wzięły udział również zaproszone osoby.
Po atrakcjach sportowych można było udać się na pyszną grochówkę, chleb ze smalcem, lub wybrać zdrowe przekąski jak ciasteczka fit lub owoce.
O nagrody zadbali zaprzyjaźnieni sponsorzy, dzięki którym najmłodsi mogli cieszyć się wieloma upominkami.
Nie byłoby boiska bez piłki nożnej, i tu ogromną niespodziankę zrobili nam zielono - biali czyli Radomiak Radom, drużyna, która przyjechała wraz z trenerem aby rozegrać mecz z najmłodszymi, zrobić sobie z nami sesję fotograficzną oraz rozdać autografy. Oj! dużo było tych kibiców.
Na boisku mogliśmy również podziwiać pokazy BJJ Marga Radom, zapaśników klubu Olimpijczyk czy tancerzy ze Studia Tańca Rejdance Patryk Rejmer.
Spotkanie było również formą niesienia pomocy, w mobilnym Centrum Krwiodawstwa chętni przechodzili badanie i oddawali krew. Miłośnicy motoryzacji podziwiali terenowe auta, które zachęcały do "sprawdzenia się" na fotelu kierowcy.
Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy być gospodarzami uroczystości, na której nie zabrakło atrakcji dla tych najmłodszych i dla dorosłych. To był wspaniały, kolorowy dzień, pełen soczystego słońca i prawdziwych emocji.
Dziękujemy za obecność i pomoc, Rodziców, Opiekunów, bez których nie tworzylibyśmy tak wielobarwnej całości!
Zapraszamy do galerii zdjęć i innych linków...
http://www.cozadzien.pl/radom/boisko-i-plenerowa-silownia-otwarte/50423
http://dami24.pl/component/k2/item/13092-psp-25-ma-nowe-boisko-i-silownie
ROK SZKOLNY 2018/2019
INDIAŃSKIE OGNISKO KLASY II
Klasa II wraz z naszymi mamami: Mikołaja - p. Katarzyną, Zuzi - p. Anną, Oli - p. Magdaleną, Jasia - p. Eweliną, Zosi - p. Katarzyną i Bartłomieja - p. Marleną i naszą wychowawczynią - p. Agnieszką Magierą zakończyła rok szkolny "Indiańskim ogniskiem" u naszego kolegi Jasia. Ze szkoły wyruszyła grupa dzieci: "Tańcząca Chmura", "Zgrabna Gazela", "Szemrzący Strumyk", "Dzika Stokrotka", "Łagodna Łania", "Cicha Pantera", "Cena Strzała", "Silne Ramię", "Dziki Mustang", "Nocny Orzeł", "Szybki Jeleń" i "Biały Obłok" - takie otrzymaliśmy indiańskie "imiona" nadane przez naszego wodza - "Tunak Tunak Tun" - "Dalera Mehdiego" - a w tej roli - p. Marlena. Były super stroje i świetna zabawa oraz pycha jedzenie... Dziękujemy wszystkim rodzicom, a szczególnie rodzicom Jasia - p. Ewelinie i Mariuszowi Gwizd za miłą, serdeczną atmosferę i za gościnne przyjęcie.