Jak co roku uczniowie klas trzecich Publicznej Szkoły Podstawowej nr 25 w Radomiu przygotowali pod pod kierunkiem p. katechetki Anety Wrzesień, p. Agnieszki Kardaś i p. Grażyny Kiragi Jasełka i przedstawili je dla pacjentów szpitala w Krychnowicach. Pacjenci szpitala przenieśli się na chwilę do Betlejem i pałacu króla Heroda, aby przypomnieć sobie prawdę o przyjściu na świat Syna Bożego. W wyjatkowej scenerii młodzi artyści całym sercem odgrywali swe - jakże ważne - role, ubogacając swój występ pięknym śpiewaniem kolęd i anielskim tańcem. Dzieci zostały nagrodzone gorącymi brawami i cukierkami!
Rekrutacja
"HEJ KOLĘDA, KOLĘDA..."
Konkurs Ortograficzny
12 stycznia, tuż przed feriami p. Małgorzata Boruta przeprowadziła Szkolny Konkurs Ortograficzny. Udział wzięli wszyscy chętni uczniowie z klas IV – VII. Stanęli do boju z trudną, polską orografią. Głowiąc się i przypominając sobie mnóstwo zasad, pokonywali kolejne wersy dyktanda. Wszyscy poradzili sobie naprawdę dobrze, jednak najlepsi to:
Joanna Gregorczyk kl. IV b
Anna Kaleta kl. VII a
Piotr Duchniak kl. VII a i to właśnie oni w piątek 2 lutego 2018 r będą uczestniczyć w kolejnym – powiatowym już Konkursie Ortograficznym. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!
Akcja „Podziel się z innymi”…
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczniom, którzy aktywnie wzięli udział w akcji -„Podziel się z innymi” na rzecz dzieci z domu dziecka „Słoneczny Dom” w Radomiu. Dzięki Wam zebraliśmy wiele artykułów szkolnych i pielęgnacyjnych, które przekazaliśmy dzieciom wychowującym się w domu dziecka. Cieszymy się bardzo, że w naszej szkole jest tak dużo dobrych i otwartych serc na potrzeby drugiego człowieka. Gratulujemy!
Członkowie Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego
Koła Wolontariatu wraz z opiekunami –
p. Agnieszką Figarską-Siwiec
p. Anetą Wrzesień
PÓŁZIMOWISKO
W dniach 22 - 26 stycznia /27 stycznia/ 2018r. w naszej szkole zostało zorganizowane półzimowisko. Udział w nim wzięło 36 dzieci, na które każdego dnia czekało mnóstwo zabaw i atrakcji. Półzimowisko rozpoczęło się w poniedziałek od przywitania uczestników przez wychowawców i podziału na grupy. Następnie dzieci wraz z opiekunami rozeszły się do sal, gdzie integrowały się ze sobą grając w gry planszowe i uczestniczyły w zabawach ruchowych... oraz zabaw organizowanych przez PINEZKĘ. Po wizycie przedstawicieli Policji, którzy przeprowadzili zajęcia dotyczące bezpiecznego spędzania wolnego czasu nie tylko w czasie ferii, obejrzały film edukacyjny i otrzymały na zakończenie spotkania znaczki odblaskowe. Czas płynie szybko... i już spotkanie z p. Grzegorzem Krzoskiem - polskim lekkoatletą, specjalistą od biegu na 800 metrów, 8 - krotnym mistrzem Polski, brązowym medalistą młodzieżowych mistrzostw Europy. Laureatem plebiscytu Echa dnia na Najlepszego Sportowca w 1994r. i w 2004r. Tatą Maćka z klasy VI i Niny z klasy III. Zajęcia były niezwykle interesujące, dzieci czynnie i z ochotą wzięły udział w tym spotkaniu. We wtorek "zajrzeliśmy" do Multikina i obejrzeliśmy flm pt."Padington 2", gdzie fim dostarczył nam dużo śmiechu i dobrej zabawy, a atrakcją drugiej części dnia były odwiedziny w "Słodkiej Robotce", gdzie zdobiliśmy klorowymi lukrami pyszne ciasteczka i smakowaliśmy "zdrowych" cukiereczków... Nie było chwili wytchnienia -
w między czasie wykonywaliśmy ćwiczenia gimnastyczne, zabawy ruchowe przy muzyce, graliśmy w gry zespołowe - w piłkę nożną, w koszykówkę, w zbijaka - to jest to!!! Dzieciaki udawadniały sobie i innym, jak dobra maja kondycję. Wszystkim towarzyszyła "zdrowa" rywalizacja, która dodawała im sił i odwagi. Nasze półzimowisko - to ruch, zdrowie i dobra zabawa i już środa, a tu wielka frajda - dzień w Muzeum Wsi Radomskiej. "Od rośliny do tkaniny" produkcja tkanin, przygotowanie surowca oraz posługiwanie się narzędziami tkackimi. Jedną z roślin dostarczających surowiec - przędzy - na tkaniny był len, pozyskiwanie włókna lnianego przy użyciu tradycyjnych narzędzi... tak ciekawie opowiadała nam pani przewodnik. Następnie dzieci samodzielnie tkały już na ramkach... A potem "złapaliśmy" trochę śniegu i wszyscy świetnie się bawili, a na zakończenie naszej "wizyty" - ognisko i pyszne kiełbaski. W czwartek - wyjazd na zajęcia - Uczymy, bawimy i budujemy z LEGO /w grupach/, wyjazd na lodowisko i ogladanie najpiękniejszej szopki w Radomiu w kościele O.O. Bernardynów. W piątek w grupach uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych w "MAMA LEO". Było pachnąco, pysznie i fajnie się bawiliśmy w "cukierników". W szkole, gdy wróciliśmy rozpoczęły się wspólne przygotowania dekoracji sali gimnastycznej do zabawy karnawałowej... ZABAWA! W pięknych, kolorowych przebraniach wzięliśmy udział w konkursach i pląsach przy muzyce. A potem materace, koce, śpiworki i poduszki... i oczywiście pidżamki tak przygotowaliśmy sale gimnastyczną do NOCY W SZKOLE!!! To były niezapomniane chwile, które na długo pozostaną nam w pamięci. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pomoc, a szczególnie p. Marcie Kowalczyk. Do zobaczenia na półkolonii... Zapraszamy do albumu fotograficznego.
Prezentacje semestralne – „Na ulicy Czekoladowej…”
11 stycznia 2018 roku, zgodnie z kultywowaną od lat tradycją, odbyły się w naszej szkole Prezentacje Semestralne. Tegoroczna tematyka przedstawienia pod „słodkim” tytułem „Na ulicy Czekoladowej..” przeniosła całą publiczność w świat magii, fantazji i baśni, gdzie wszystko jest możliwe. Uczniowie klas czwartych fantastycznie wcielili się w powierzone im role. Zagrożonego świata baśni broni niestrudzenie pan Kleks ( w rolę mistrzowsko wcielił się uczeń klasy IVb Damian Bromberg), który nie pozwała Babie Jadze, tj. współczesnej pani Jadwidze (fantastyczna gra uczennicy kl.IVb Kasi Ryło) na zniszczenie krainy Fantazji. Wartka akcja, przeplatana przepiękną muzyką, śpiewem przykuła uwagę publiczności. Występ od początku do końca bogato urozmaicony różnorodnym tańcem wywoływał gromkie brawa widowni. Już na wstępie zaprezentował się zespół uczniów klasy IA i IIA, który pod kierunkiem p. A. Magiery i M. Wójcik przy współpracy p. Edyty Kszczotek przedstawił zniewalający taniec hawajski. Urocze Śnieżynki - uczennice kl. 3a przygotowane przez p. G. Kiragę w niezwykły sposób dodatkowo naelektryzowały atmosferę baśniowością. Krasnoludki z baśni o królewnie Śnieżce (w rolę wcieliło się 7 uczniów klasy IVa i IVb) przedstawili się w nowoczesnej raperskiej formie. Dostojny walc wiedeński przeniósł wszystkich na romantyczny bal królewski, w którym uczestniczył Kopciuszek. Na zakończenie, zgodnie z hasłem przewodnim prezentacji, grupa uczniów klas IV, V, VI przygotowana przez p. M. Kwiecień zaprezentowała energetyczny taniec „Czekolada”. W przedstawieniu nie zabrakło pokazu gimnastycznego zaprezentowanego przez Kingę Kołodziejczyk, Marysię Matracką i Adę Siczek. Swoje miejsce zajęła również piękna poezja w wykonaniu uczennic K. Kołodziejczyk i Joasi Gregorczyk. Całość przedstawienia została uświetniona przepiękną dekoracją w wykonaniu D. Płusy, L. Gawor, p. B. Suwały i p. E. Kłak.
Humor, zabawa, komizm, poezja, śpiew, taniec - to elementy, które wzajemnie się przeplatając dały w końcowym efekcie piękne widowisko o dzieciństwie i towarzyszącym mu świecie wyobraźni i fantazji. Nad autorskim scenariuszem i całością przedsięwzięcia czuwała niestrudzenie Barbara Natorska, będąca koordynatorem całego przedsięwzięcia. Na zakończenie dodać należy, że piękną grę sceniczną połączyliśmy z uczestnictwem naszej szkoły w akcji Unicef i przygotowaliśmy Czekoladowy kącik ze słodkościami, z którego uzyskane pieniądze przeznaczyliśmy właśnie na ww cel -pomoc dzieciom w Syrii.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w tegoroczne prezentacje i życzymy dalszych sukcesów!
W papugarnii...
11 stycznia 2018 r uczniowie klasy 5a z wychowawczynią i mamą Marysi wybrali się do Papugarni. To miejsce, w którym mieszka na obecną chwile 42 papugi, przyjazne i oswojone z obecnością dużej ilości osób.
Na początek pani z obsługi zapoznała nas z regulaminem, który obowiązuje w Papugarni. Należało zdjąć wszelką biżuterię oraz ozdoby do włosów, ponieważ papugi chętnie zabierają świecidełka. Po zdezynfekowaniu rąk, można było udać się do królestwa papug. Uczniowie zakupili porcję karmy odpowiedniej dla ptaków. Duże i różnokolorowe papugi ary siedziały wysoko na specjalnych gałęziach i linkach. Już po paru minutach zmieniły miejsca i siedziały na rękach, ramionach, a nawet na plecach czy głowach dzieci. Bardzo miło wspominamy pobyt w Papugarni. Kliknij na zdjęcie z obejrzysz więcej...
W MAJSTERKOWIE
20 grudnia uczniowie klasy 3a i 3b z wychowawcami wybrali się do MAJSTEKOWA w CASTORAMIE. Z zapałem uczestniczyli w zajęciach majsterkowania. Niektórzy pierwszy raz majsterkowali, ale wszyscy sprawnie posługiwali sie narzędziami stolarskimi. Efektem wytrwłej pracy były zabawne roboty, wykonane według własnych pomysłów. Umiejętność majsterkowania przyda się pewnie jeszcze nie raz w życiu!
PIERWSZAKI PRZYJĘCI W POCZET CZYTELNIKÓW
Dnia 15 grudnia 2017r. w PSP nr 25 odbyło się na pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłoszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwiijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez p. Marię Kwiecień. Uczniowie dowiedzieli się, jak dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, ze zawsze będą szanować książki, pani bibliotekarka dokonała pasowania na czytelnika każdego z uczniów, a pani dyrektor wręczyła dyplomy... I wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Pierwszakom gratulacje złożyła wychowawczyni p. Małgorzata Wójcik.
"HEJ KOLĘDA, KOLĘDA..."
Święta Bożego Narodzenia, to święta radości! Nasi uczniowie z klas trzecich pod kierunkiem p. katechetki Anety Wrzesień, p. Grażyny Kiragi i p. Agnieszki Kardaś podzielili się tą radośćią wystawiając Jasełka w szkole. Na chwilę przenieśmy się do Betlejem i do pałacu Heroda, aby przypomnieć sobie prawdę o przyjściu na świat Bożego Syna. W wyjątkowej scenerii młodzi artyści całym sercem odgrywali swe - jak ważne - role, ubogacając swój występ pięknym śpiewem kolęd i cudnym, anielskim tańcem. Dzieci zostały nagrodzone gorącymi brawami! Serdecznie dziękujemy księdzu Mirosławowi Kszczotowi Proboszczowi parafii Miłosierdzia Bożego za wsparcie i obecność wśród nas, a także Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów. Wszystkim życzymy obfitości Boskich łask!
„Laureaci szkolnego konkursu na stroik bożonarodzeniowy”
Dnia 22.12.2017 r. odbyło się uroczyste podsumowanie szkolnego konkursu na stroik bożonarodzeniowy. Celem konkursu było poznanie symboliki wykonywania ozdób świątecznych i rozwijanie umiejętności manualnych dzieci, kultywowanie dawnych tradycji oraz kształtowanie postawy proekologicznej. Z różnych materiałów i surowców naturalnych powstały tradycyjne stroiki. Sukcesem okazała się wystawa stroików ,która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród rodziców, dzieci i nauczycieli.
Nagrody i wyróżnienia otrzymali:
I miejsce- Zuzanna Stachura
II miejsce – Mateusz Konopka
III miejsce – Dominika Malmon
Wyróżnienia:
Wiktoria Zawadzka
Julia Kwiatkowska
Kacper Senator
Julia Zawadzka
Katarzyna Ryło
Joanna Gregorczyk
Kacper Matracki
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy pięknych, radosnych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia.
Nasze osiągnięcia...
Przed Świętami Bożego Narodzenia dotarły do naszej szkoły wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Archimedes Plus Lingua Plus. Najlepszy wynik, bo 96% uzyskał uczeń klasy 6a Maciej Krzosek, otrzymując tytuł laureata I-stopnia.
Poza nim laureatami zostali następujący uczniowie:
III stopnia:
Ewa Jakowienko z kl. 6a, otrzymując 88 % z testu,
Piotr Marzec z kl. 3b, otrzymując 88 %,
Joanna Gregorczyk z kl. 4b, uzyskując 88 %,
IV stopnia:
Tobiasz Spętany z kl. 4b, uzyskując 84 %,
V stopnia:
Julia Kosiec z kl. 3a, uzyskując 80 %,
Igor Klimek z kl. 3a, - 80%,
Adrianna Siczek z kl. 4b – 80%.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Nauczyciele przygotowujący:
mgr Anna Masiarz i mgr Sylwia Rabijewska
„SZKOLNY KARMNIK – ZIMA 2017”
20 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu na „Najciekawszy karmnik” dla mojego skrzydlatego przyjaciela. Uczniowie wykonali wspaniałe różnego kształtu ptasie stołówki wykazując się dużą inwencją i kreatywnością . Karmniki zostały zawieszone na drzewach i zapełnione ziarnami zbóż oraz słoniny. Dokarmianie naszych skrzydlatych przyjaciół zostało rozpoczęte.
Laureatami konkursu zostali:
Wiktoria Zawadzka - I miejsce
Daniel Jurys – II miejsce
Zuzanna Stachura - III miejsce
Członkowie Ligi Ochrony Przyrody przedstawili uczniom naszej szkoły prezentację pod hasłem: „Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą” i "Jak wykonać kule dla ptaków”. Opiekunowie LOP- u p. Agnieszka Figarska- Siwiec i p. Elżbieta Kłak dziękują za udział w konkursie i życzą sukcesów w kolejnych konkursach kształtujących twórczą postawę ekologiczną .
MIKOŁAJ ... W MUZEUM WSI RADOMSKIEJ
14.12.2017r. przedszkolaki udały się na zajęcia do Muzum Wsi Radomskiej w celu poznania tradycji bożonarodzeniowych. Jedną z takich tradycji jest wypiek pierników. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni pani Barbary Szuckiej - Kicior i pani prowadzącej zajęcia piekły pierniczki i ozdabiały je. Na zakończenie zajęć do drzwi zapukał... Mikołaj... z workiem pełnym słodkich prezentów. W wycieczce towarzyszyły nam mama: Alana, Marcela, Joasi, Filipa i Leny.
MAŁY PATRIOTA
"Kto Ty Jesteś, Polak Mały..." - dnia 14 grudnia dzieci klas I - III i 15 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach dotyczących kształtowania postaw społecznych, nabywania świadomości narodowej i obywatelskiej. Zajęcia prowadzone w sposób dostosowny dla małych odbiorców, pozwoliły utrwalić wiadomości i umiejętności zdobyte już w szkole i przedszkolu - kształtowanie szacunku do własnego państwa - swojej Ojczyzny oraz poczucia tożsamości narodowej, rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi i kształtowanie postaw patriotycznych. Na zakończenie spotkania każde dziecko "stanęło" do fotografii... i otrzymało dyplom MAŁEGO PATRIOTY za aktywny udział w programie edukacyjnym "Polska - moja Ojczyzna".
BOŻE NARODZENIE PO NASZEMU
18 XII 2017r. uczniowie naszej szkoły klas: 7a, 5a, 2a i 1a mieli przyjemność przedstawić spektakl pt. "BOŻE NARODZENIE PO NASZEMU" na Wigilii Pana Wiceprezydenta Radomia Karola Semika z udziałem Księdza Biskupa Henryka Tomasika, Pani Dyrektor Wydziału Oświaty Anny Ostrowskiej oraz Pana Tomasza Korczaka Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Pana Adama Słomki Przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji NSZZ POiW "Solidarność", Pana Andrzeja Stępnikowskiego Przewodniczącego Międzyzakładowej NSZZ Komisji "Solidarność - 80" i dyrektorów radomskich placówek oświatowych. Pokazali montaż słowno - muzyczny, w którym ukazali młodzież przeżywającą Święta, dyskutującą, próbujacą zrozumieć tajemnicę i magię Świąt Bożego Narodzenia. Najmłodsi wcelili się w aniołki i diabły, które przeszkadzały i pomagały młodym ludziom zrozumieć ten czar i moc wigilijnego wieczoru i nadejścia Jezusa. Słowa były piękne, znaczące, a wystąpienie dumne i poważne. Wszystko udało się na 100%. 22 XII 2017r., młodzież i najmłodsi pokazali się w swojej szkole przed równie znakomitą widownią - proboszczem Parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu księdzem Mirosławem Kszczotem, panią dyrektor, nauczycielami, pracownikami administracji i obsługi, rodzicami, dziadkami i kolegami z innych klas. Było również klimatycznie, nastrojowo i dostojnie, cały spektal niósł piękne przesłanie i pozostawiał wiele do przemyślenia. Dziękujemy bardzo i WESOŁYCH ŚWIĄT!
Przedsięwzięcie zorganizowały panie: Małgorzata Boruta, Edyta Kszczotek, Agnieszka Magiera i Małgorzata Wójcik.
MIKOŁAJKI W KLASIE PIERWSZEJ
Tradycyjnie jak co roku, 6 grudnia w Mikołajki odwiedził uczniów naszej szkoły Mikołaj. Pierwszaki od rana czekały z niecierpliwością na jego przybycie. Aż wreszcie... jest. Towarzyszył mu wielki worek. Na najmłodszych czekały słodkie prezenty, a ponadto śpiewy, tańce i . . . zdjęcie z Mikołajem . Zabawa była przednia tylko szkoda, że Mikołaj musiał już ruszyć w dalszą drogę. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów nas odwiedzi.
MIKOŁAJKI W VIA
Wśród wielu dni w kalendarzu , jeden jest przeznaczony dla Św. Mikołaja . I właśnie z tej okazji uczniowie klasy VIa z wychowawcą p. Agnieszką Figarską- Siwiec udali się na warsztaty edukacyjne do Ostoi Dworskiej w Leśnicy. Kultywując tradycje Świąt Bożego Narodzenia uczniowie wykonali stroiki z naturalnych materiałów ( siano, kawałki drewna , glina i gips)- które prezentowały się niczym prawdziwe dzieła sztuki. Oprócz warsztatów podziwialiśmy tradycyjny wystrój izby ekologicznej, gdzie poczuliśmy „zapach dawnej polskiej wsi”. Jednym z końcowych akcentów było wspólne zaśpiewanie kolędy pt. „Dzisiaj w Betlejem”. Uwieńczeniem wizyty było spotkanie ze Św. Mikołajem ,od którego każdy uczeń otrzymał słodki podarunek. Pobyt w Ostoi Dworskiej zakończyliśmy ogniskiem. Wyjazd na warsztaty dostarczył nam wielu pozytywnych wrażeń i ukazał żywą kulturę ludową „małej ojczyzny”.
MIKOŁAJ U PRZEDSZKOLAKÓW
6 grudnia 2017r. do przedszkolaków zawitał Mikołaj. Od rana z niecierpliwością przedszkolaki czekały na wizytę Mikołaja. Zmęczony Mikołaj wreszcie przybył do przedszkola. Pomagała nieść ciężki worek z prezentami mama Asi – p. Marta. Radości było bardzo wiele. Dzieci zaprezentowały specjalnie na te okazję zabawę pt. ,,Jadą sanie”, piosenkę oraz wierszyk.
BEZPIECZNY PIERWSZOKLASISTA
Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Radomiu przygotowali akcję ,,Bezpieczny Pierwszoklasista”. 29.XI. 2017r. pierwszoklasiści naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami uczestniczyli w prelekcji dotyczącej obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Najmłodsi uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi przepisami dotyczącymi poruszania się po drogach oraz dowiedzieli się, jak należy bezpiecznie przekraczać jezdnię i jak zadbać o swoją widoczność na drodze. Podczas spotkania każdy pierwszoklasista otrzymał komplet elementów odblaskowych – opaskę i zawieszki odblaskowe. Krótki program artystyczny pt. ,,Zawsze bezpiecznie” dotyczący bezpiecznej drogi do szkoły zaprezentowały dzieci z klasy I a i 0a. Po zakończonym spotkaniu klasy 0 - II uczestniczyły w prelekcji o bezpiczeństwie w domu, szkole i na drodze poprowadzonej przez policjantów.
SUKCES LIGI OCHCRONY PRZYRODY
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody za swoją aktywną działalność na rzecz ochrony przyrody i środowiska w roku szkolnym 2016/2017 zdobyło III miejsce w konkursie na Najlepiej pracujące szkolne koło LOP. Członkowie pod bacznym okiem opiekuna p. Agnieszki Figarskiej –Siwiec uczestniczyli w wielu akcjach m.in.
- Projekt edukacyjny – Podaj dalej –„drugie życie odpadów”
- Projekt edukacji ekologicznej – „Weź oddech na Mazowszu”
- „Odkręć korek od butelki to wysiłek będzie wielki”
Jest to duży sukces , który motywuje młodych miłośników przyrody do dalszej pracy na rzecz najbliższego środowiska.