• Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

          • 20 marca uczennicą Pani Małgorzaty Boruty - Gabriela Kotowska z klasy 8, startowała w finale Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego. Próbowała swoich sił w trudnym dyktandzie, pelnym pułapek i ortograficznych niespodzianek.W finale brali tez udział uczniowie szkół ponadpodstawowych.

            Gabrysia, reprezentując naszą szkołę  zdibyla WYRÓŻNIENIE.

            Składamy gratulacje  za tak ważne osiągnięcie i czekamy na kolejne sukcesy!

             

          • Konkurs Twórczości Literackiej

          • Uczennice Pani Małgorzaty Boruty

            - Nadia Kosior z klasy 4

            i Gabriela Kotkowska z klasy 8

            wzięły udział

            w Konkursie Twórczości Literackiej.

              Uroczyste spotkanie

            i wręczenie nagród odbyło się

            20 marca 2024

            w Mazowieckim Centrum

            Doskonalenia Nauczycieli

            w Radomiu.

            Praca naszej uczennicy Nadii Kosior została zauważona i doceniona za" poetyckie podążanie za słowami Herberta oraz za liryczne poszukiwanie Nauczyciela i Mistrza".
            Natomiast utwór Gabrieli Kotkowskiej wyróżnił się " lirycznym ujęciem odwagi jako umiejętności dokonywania wyborów między ciemnością i swiatłem".


            Młodym poetkom gratulujemy i życzymy dalszych wyzwań oraz sukcesów.Uczennice Pani Małgorzaty Boruty - Nadia Kosior z klasy 4 i Gabriela Kotkowska z klasy 8 wzięły udział w Konkursie Twórczości Literackiej.  Uroczyste spotkanie i wręczenie nagród odbyło się 20 marca 2024 w Mazowieckim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.Praca naszej uczennicy Nadii Kosior została zauważona i doceniona za" poetyckie podążanie za słowami Herberta oraz za liryczne poszukiwanie Nauczyciela i Mistrza".   Natomiast utwór Gabrieli Kotkowskiej wyróżnił się " lirycznym ujęciem odwagi jako umiejętności dokonywania wyborów między ciemnością i swiatłem".

            Młodym poetkom gratulujemy i życzymy dalszych wyzwań oraz sukcesów.

          • Liczne grono Finalistów jest wśród nas!

          • Z ogromną radością informujemy, że I etap Regionalnego Konkursu Czytelniczego Radomscy Tropiciele Książek został zakończony i znamy już jego wyniki!

            Okazuje się, że nasi uczniowie pasjonują się czytelnictwem i świetnie zapamiętują poznawane lektury. Fascynacja książkami zaowocowała rewelacyjnymi wynikami konkursu. I tak oto w kategorii I (klasy 2-3) do finału zakwalifikowały się uczennice:

            1.  Adela Bobrowska - klasa 2a, wychowanka p. Agnieszki Magiery,

            2. Aleksandra Głogowska - klasa 3a

            3. Sandra Frączek - klasa 3a

            4. Kaja Siekańska - klasa 3a

            5. Dorotka Kotkowska - klasa 3a

            6. Zuzanna Szczepaniak - klasa 3a, wychowanki p. Grażyny Kiragi,

            w kategorii II (klasy 4-6) zakwalifikowała się uczennica klasy 5a Lena Kotkowska - wychowanka p. Barbary Natorskiej.

            Finałowe starcie już za miesiąc - 23 i 24 kwietnia.

            Serdecznie gratulujemy uczennicom ogromnego sukcesu i z niecierpliwością oczekujemy na wyniki finału. Trzymamy kciuki!

            Szkolny Opiekun Konkursu - Barbara Natorska

          • Sukces!!!

          • 6 marca uczennice Pani Małgorzaty Boruty z klasy 7 i 8 uczestniczyły w II Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym. Do rywalizacji stanęli również  uczniowie szkół ponadpodstawowych, więc poprzeczka tym bardziej była wysoka. Uczestnicy zmagali się z trudnościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi.
            Miło nam ogłosić, że w gronie finalistow- najlepszych 10 osób znalazła się Gabrysia Kotkowska z klasy 8. Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w finale.

          • Pamiętamy!

          • 1 marca to ustanowione od 2011 roku Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w uroczyste obchody tej jakże ważnej uroczystości. Zorganizowaliśmy wystawę poświęconą niezwykłym bohaterom,którzy poświęcili swoje życie za wolną i suwerenną Polskę.Uczniowie klasy 7a zaprezentowali przysięgę Żołnierzy Wyklętych. Nie zabrakło akcentu poetyckiego oraz informacji na temat bohaterstwa Niezłomnych.

            Minutą ciszy uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych. Chwała Bohaterom!

            Organizatorki: Barbara Natorska,Dorota Płusa,Edyta Kszczotek

          • Uczniowie klasy ósmej w Centrum Nauki Leonardo da Vinci

          • 1 marca 2024 r. uczniowie klasy VIII wraz z p. Iloną Wosztyl - Bawarską i p. Dorotą Płusą wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach, które stanowi drugi co do wielkości kompleks naukowo-techniczny w Polsce.

            Pierwszym punktem programu wycieczki były warsztaty chemiczne: „Katalaza – enzym znany w ludzkim ciele spotykany”. Po krótkim wykładzie przeprowadzonym przez panią magister, uczestnicy z zapałem przeprowadzali doświadczenia chemiczne dotyczące tego enzymu. Wykrywali obecność katalazy w komórkach zwierzęcych i w ziemniaku. Przeprowadzili również ekscytujący eksperyment:” Drożdżowa eksplozja” , będący doskonałym przykładem reakcji egzotermicznej. Ponadto poznali właściwości tlenku manganu (IV) – katalizatora wielu reakcji chemicznych. Następnie po części doświadczalnej uczniowie rozpoczęli zwiedzanie centrum nauki, które w niecodzienny sposób prezentuje otaczającą nas materię. Obejrzeli wystawę , która prezentowała czynności życiowe człowieka, takie jak: oddychanie, bicie serca, reakcje na bodźce, odżywianie i utrzymywanie pionowej pozycji ciała. Dzięki interaktywnym wystawom wszystkie stanowiska cieszyły się powodzeniem. Oprócz sprawdzenia pojemności płuc, poznania funkcjonowania przewodu pokarmowego , każdy mógł skupić się na dziedzinie wiedzy, która go najbardziej inspirowała. Nie brakowało sympatyków robotyki, ekologii, sztuki, czy fizyki. Czas spędzony w Centrum Nauki Leonardo da Vinci z pewnością zaprocentuje na wielu lekcjach, bo wzbogacanie wiedzy poprzez doświadczenia najlepiej się zapamiętuje. W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć obowiązkowej wizyty w restauracji sieciowej. Po posiłku, uczniowie pełni dobrego humoru i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do Radomia.

          • MIŁOŚNICY NATURY SĄ WŚRÓD NAS! UCZESTNICZYMY W KONKURSIE „Mój las”!

          • W czwartek 22 lutego 2024r w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyło się podsumowanie regionalnego etapu ogólnopolskiego konkursu – „Mój las” - edycja XXXVII, zorganizowanego przez Zarząd Główny LOP i SiTLiD w Warszawie.

            Głównym celem konkursu było poszerzenie wiedzy przyrodniczo- leśnej oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, wpłynęło 103 prace. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazły się aż 3 prace członków Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody.

            W kategorii I – młodzież szkół podstawowych klas I-III:

            Dorota Kotkowska – I miejsce

            W kategorii II – młodzież szkół podstawowych klas IV-VI:

            Lenka Kotkowska – III miejsce

            W kategorii III- młodzież szkół podstawowych klas VII- VIII

            Gabriela Kotkowska –wyróżnienie.

             

            Koordynatorki konkursu:

            p. Agnieszka Figarska- Siwiec, p. Klaudia Borkowska.

             

            Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów

            w następnych edycjach konkursu „Mój las”.

          • Warsztaty Literackie - "POEZJA W KOMIKSIE"

          • Dzisiaj, 23 lutego Pani Małgorzata Boruta zabrała uczniów swojej klasy 7a i gościnnie uczniów z klasy 8 na Warsztaty Literackie, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Tematem przewodnim była POEZJA W KOMIKSIE, czyli sztuka tworzenia komiksów na podstawie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
            Uczniowie poznali:
            - trochę historii
            - przykłady z polskich komiksów
            - tajniki ich powstawania
            - etapy tworzenia, a potem....było mnóstwo rysowania.
            Powstały bardzo ciekawe czarno- białe interpretacje na podstawie ballad "Ucieczka", "Świteż", "Pani Twardowska".
            To był bardzo efektownie i efektywnie spędzony czas! 

          • Spotkanie w Muzeum Historii Radomia

          • W piątek 23 lutego odbyła się wycieczka uczniów klasy Va w ramach programu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu” do Muzeum Historii Radomia. Oglądaliśmy ekspozycje łączące tradycyjną formę muzeum z multimediami.

            Bogate dzieje miasta poznaliśmy poprzez ciekawe gry i zabawy. Dużym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyło się stanowisko ze strojami, gdzie uczniowie mogli się wcielić w postaci historyczne z różnych epok.

            To była super lekcja, która przeniosła dzieci w fascynujący świat literatury i historii. Polecamy!

          • Wizyta uczniów z Norwegii w naszej szkole

          • 19 lutego przybyli do naszej szkoły goście z Norwegii w ramach współpracy z Fundacją Z myślą o Tobie. Przywitaliśmy ich wspólnie z Panią Prezydent Katarzyną Kalinowską polskim zwyczajem – chlebem i solą.

            Spędziliśmy razem całe trzy dni. Zaczęliśmy od integracji, pierwszych rozmów, opowiadaniu o sobie i swoich ojczyznach.

            Po zapoznaniu ruszyliśmy na rozgrywki sportowe, które dostarczyły mnóstwo emocji i bardzo nas zainspirowały.

            Kolejną dawką wrażeń były przedstawienia gości i nasze oraz wspólny poczęstunek dań polskich i norweskich. Wieczór obfitował w tańce, śpiewy,  przybliżenie naszych tradycji oraz w długie wieczorne rozmowy.

            Jak można się domyślić, nawiązaliśmy przyjaźnie, sympatie i nie chcieliśmy się rozstawać. Dobrze, że obecna technologia umożliwia nam stały kontakt. Nie da się opisać towarzyszących wrażeń, emocji i dostrzegania tego, jak ważna jest nauka języków obcych w naszym życiowym rozwoju.

            Dziękujemy

          • Regionalny Konkurs Czytelniczy "CZYTANIE JEST PODRÓŻĄ"

          • 20 lutego w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie Regionalnego Konkursu Czytelniczego "CZYTANIE JEST PODRÓŻĄ". Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół  Radomia i powiatu. Koordynatorka przedsięwzięcia jest nasza polonistka - pani Małgorzata Boruta.
            I etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu z czterech wybranych przez młodzież powieści. 

            Za wszystkich trzymamy kciuki💪 

          • Obchody DBI w naszej szkole

          • 15 lutego w naszej szkole klasa VI i VIII przygotowały program profilaktyczny z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

            Uczniowie mogli obejrzeć przygotowane scenki, ukazujące dobre i złe zachowanie w sieci. Nauczyli się jak nie naruszać prywatności innych, a jednocześnie jak dbać o swoją. Obejrzeli filmiki i wysłuchali niezbędnych informacji, dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

            Na koniec wszyscy przypomnieli sobie ważne zasady netykiety internetowej.

          • Wytrwali i dociekliwi!

          • Tak można określić naszych uczniów - uczestników konkursu czytelniczego Radomscy Tropiciele Książek. Po raz trzeci zmierzyli się dziś z testem ze znajomości kolejnej ciekawej lektury. Uczniowie klas II i III wniknęli do świata książki znalezisko - wysypisko, natomiast uczestnicy z klas IV- VI śledzili z zapartym tchem fantastyczne przygody bohaterów Zwiadowców, tomu II.

            Życzymy wszystkim powodzenia!

          • Podziękowanie....

          • Poszerzając naszą wiedzę historyczną, wzięliśmy udział w projekcie BohaterOn. Z uwagą śledziliśmy losy powstańca Aureliusza Dembińskiego w formie zapierającego dech w piersiach słuchowiska. To była bardzo ciekawa lekcja historii.Dziękujemy!

            Pasjonaci historii PSP 25

          • Wewnątrzszkolny konkurs fizyczny

          • W dniu 20 grudnia 2023 roku odbył się konkurs fizyczny,  skierowany do uczniów klas VII. Celem konkursu było wyłonienie i promocja uczniów zdolnych oraz rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów z zakresu fizyki.

            Zadaniem siódmoklasistów było rozwiązanie 30 zadań  w czasie 45 minut.
            Najwyższe wyniki  w konkursie uzyskali:

            I miejsce – Nikola Król kl. VII a

            II miejsce – Maja Olejarczyk kl. VII a

            III miejsce – Oliwia Wiśniewska kl. VII a

            Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

             

            Konkurs zorganizowała pani Ilona Wosztyl – Bawarska.